HTML5 Nedir?

  • Blog Header Image

HTML5 Nedir? HTML5 Ne İşe Yarar?

HTML5 eski HTML sürümlerinden farklı olarak multimedya içeriklerini destekleyen, insanlar tarafından kolayca anlaşılabilen, XHTML’nin katı, kuralcı ve sağlamcı altyapısı olmadan bilgisayarlar, akılı cihazlar ve bu cihazlarda kullanılabilen Web tarayıcıları tarafından anlaşılabilir olması hedefiyle geliştirilmiş bir işaretleme dilidir. HTML5 geliştirilirken eski yazılımlarla geriye dönük olarak uyumlu kalma ilkesi benimsenmiştir, bu sayede Web sayfalarının tabanını oluşturan HTML kaynaklarındaki kayıp engellenmiştir.

Eski HTML sürümlerinde, Web sitelerinde düzen ve sağlamlık CSS kodlarının yardımı ile belirli bir seviyede oluşturulabilse de, CSS kodları ile Web sitelerinde oluşan kod kirliliği yüzünden stabilite bozulabilmektedir. HTML5 bu kod kirliliğini önlemeyi ve Web sitelerinin stabilitesini arttırmayı amaçlamaktadır.

HTML5, Web tabanlı uygulamalar ve oyunlar kodlama amacı ile kullanılabilmektedir. HTML5’in yapısı farklı cihazda uyumluluk sorunu yaşanmadan ve ek uygulama desteği gerektirmeden kullanılabilmektedir. Günümüzden birkaç yıl öncesine kadar medya içeriklerini görüntülemek için kullandığımız Adobe Flash Player’ı hepiniz hatırlıyorsunuzdur. Günümüzde ise HTML5 kodları ek/yardımcı bir yazılım ihtiyacını ortadan kaldırmıştır.